Kanada ellen is helytállt a magyar hokiválogatott

Hoki-vb, B-csoport, 2. forduló:

Kanada-Magyarország 7-1 (2-1, 4-0, 1-0)
Ljubilejnij Aréna, 5000 néző: v: Jerabek (cseh), Öhlund (svéd).

G.: Scheifele (6.), Perry (11.), Stone (28.), Marchand (30.), Brassard (32.), Matheson (33.), Hall (45.), illetve Bartalis (19.)

Rich Chernomaz szövetségi kapitány együttese bátran játszott, és Bartalis István révén még gólt is tudott ütni. Sőt, nyílt esély az egyenlítésre is, azonban a találkozó derekán volt egy öt és fél perces szakasz, amikor az NHL-sztárokkal felálló tengerentúliak négyszer is betaláltak.

A két vereségnél tartó magyarok kedden, közép-európai idő szerint 19.15-kor a franciákkal találkoznak. Ez lesz az első mérkőzés a vb-n, amikor reális esély mutatkozik a pontszerzésre.

Az erőviszonyokról sokat elárult, hogy amíg a sportág őshazájában 725 ezer igazolt játékost tartanak nyilván, addig Magyarországon ez a létszám 4600, de tíz éve még az 1800-at sem érte el. Kanadában 2600 szabványméretű fedett pálya áll rendelkezése, Magyarországon csak 24.

A tengerentúliak keretében olimpiai és világbajnokok, Stanley Kupa-győztesek kaptak helyet, a játékosok összkeresete a következő szezonra 24 milliárd forintra rúg, amiből 20-22 évig működne a magyar szövetség. A magyar csapatban csak a honosított Banham Frank játszott NHL-es mérkőzést, míg Vas János az egyetlen magyar születésű a mostani válogatottban, akinek játékjogát lefoglalta NHL-es klub (2002-ben a Dallas Stars). A riválisnál Corey Perry számított a legnagyobb sztárnak, az Anaheim Ducks csatára 2007-ben Stanley Kupát, míg 2010-ben és 2014-ben olimpiát nyert. Ha Kanada ismét világbajnoki aranyat ünnepel, akkor ő lesz a 27. játékos, akinek mind a három fontos címet sikerül begyűjtenie.

A szlovákok elleni szombati, 4-1-es vereség során megsérült Magosi Bálint mégis vállalta a játékot, így Kóger Dániel, az agyrázkódással kezelt Sagert Kalvin, valamint Rajna Miklós maradt ki. A magyar szurkolótábor a meccs alatt végig énekelt, buzdította kedvenceit, az állástól függetlenül rendre felharsant az "aki ugrál, büszke magyar" rigmus.

Az első kapura lövés és ütközés a magyaroké volt, ám utána szinte csak kanadai botokon vándorolt a korong. A honosított Wehrs Kevin visszahúzás miatt ült ki, az emberelőnyben egyérintős gyors passzok után Mark Scheifele mattolta Hetényi Zoltánt. A harmad derekán Galló Vilmosnak lövés közben eltörött az ütője, ebből lefordult Kanada, és Perry közelről nem hibázott.

Voltak olyan szakaszok, amikor ki tudott jönni a szorításból a válogatott, ám Erdély Csanádot is kiállították, Hetényi pedig sorra kapta el a lövéseket. A 19. percben sikerült szépíteni: Sofron István jó letámadása után Matt Dumba botjáról lecsorgott a korong, amit Bartalis István a jobb felső sarokba bombázott. A szurkolóktól valóságos hangrobbanás rázta meg a csarnokot.

A második harmad elején a kapus Calvin Pickard rossz passza után hatalmas kavarodás alakult ki a kanadai zónában, és majdnem sikerült egyenlíteni. A magyarok élvezték a játékot, és sokszor jártak Pickard kapuja előtt. A fergeteges hangulat akkor sem változott, amikor 5:33 perc alatt Mark Stone, Brad Marchand, Derick Brassard és Michael Matheson is eredményes volt. A 6-1 után Hetényi helyett a vb-újonc Vay Ádám állt be. Őt a 45. percben avatták fel, Taylor Hall passzkísérlete megpattant az elfekvő Wehrs karján, így a magyar kapus nem védhetett. Ekkorra már visszavett az őrületes tempóból a kanadai együttes, ami jobban feküdt a magyaroknak, ám így is inkább Vay kapuja előtt adódtak ziccerek. A fáradság jeleként sorra jöttek a kiállítások, ezekből viszont nem tudott gólt elérni a nagyhírű ellenfél. A végén kis híján Galló Vilmos talált be.

B-csoport, az 1. forduló eredményei: Egyesült Államok-Kanada 1-5, Finnország-Fehéroroszország 6-2, Szlovákia-Magyarország 4-1, Franciaország-Németország 3-2 – szétlövéssel.
A 2. forduló eredményei, programja: Fehéroroszország-Egyesült Államok 3-6, Kanada-Magyarország 7-1. Később: Finnország-Németország 15.15, Franciaország-Szlovákia 19.15.

A csoport (Moszkva), a játéknap eredményei, programja:
Oroszország-Kazahsztán 6-4 (3-3, 1-0, 2-1)
Norvégia-Svájc 15.15
Svédország-Dánia 19.15

A MAGYAR KERET
Kapusok (3): HETÉNYI Zoltán, RAJNA Miklós (Fehérvár AV19), VAY Ádám (Debreceni HK)
Bekkek (8): DUDÁS Jesse, SAGERT Kalvin (DVTK), GARÁT Zsombor, MESTYÁN István, STIPSICZ Bence (MAC), SZIRÁNYI Bence, WEHRS Kevin (Fehérvár), VAS Márton (Fassa, olasz)
Csatárok (14): BANHAM Frank, BARTALIS István, BENK András, KOVÁCS Csaba, KÓGER Dániel, NAGY Gergő, SARAUER Andrew (Fehérvár), ERDÉLY Csanád (Sioux Falls, amerikai), GALLÓ Vilmos (Linköping, svéd), MAGOSI Bálint (Briancon, francia), NAGY Krisztián, SEBŐK Balázs (KalPa, finn), SOFRON István (Klagenfurt osztrák), VAS János (Slavia Praha, cseh)